امروز سه شنبه یکم دی 1394 هجری خورشیدی، دهم ربیع الاول 1437 هجری قمری، بیست و دوم دسامبر 2015 میلادی است.60 سال پیش در چنین روزی، ایران به عضویت کنوانسیون ژنو درآمد.

یکم دی در آینه تاریخ معاصر ایران
مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

1 دی 1359
بالگرد های رژیم بعث عراق، شهر آبادان را بمباران کردند، این شهر از همان ابتدای جنگ از سه طرف محاصره شده بود.

1 دی 1356
امام خمینی در بیانیه ای خواستار ارسال کمک به بازماندگان جنایت های رژیم صهیونیستی در جنوب لبنان شد.

1 دی 1354
دولت اتریش سرانجام تسلیم تروریست ها شد؛ در نتیجه، ربایندگان وزیران نفت اوپک، به همراه گروگان های خود از جمله جمشید آموزگار وزیر نفت ایران با هواپیمایی که دولت اتریش در اختیار آنها قرار داده بود، وین را به قصد الجزیره ترک کردند.

1 دی 1351
ریچارد هلمز رییس پیشین سازمان اطلاعاتی آمریکا(سیا) به عنوان سفیر جدید این کشور در تهران معرفی شد، وی تا 1356 هجری خورشیدی معتقد بود هیچ خطری محمدرضا پهلوی را تهدید نمی کند.

1 دی 1349
در دانشگاه تهران تظاهرات بزرگی علیه حکومت محمدرضا پهلوی برگزار شد.

1 دی 1344
توپخانه های دوربرد عراق دهکده های مرزی ایران را گلوله باران کردند.

1 دی 1341
سپاه دانش آغاز به کار کرد، در این طرح آموزشی، جوانان برای گذراندن خدمت سربازی به عنوان معلم به روستاهای محروم اعزام می شدند.

1 دی 1339
بانک مرکزی ایران به طور رسمی کار خود را آغاز کرد، این بانک تا سال 1339 خورشیدی که قانون بانکی و پولی کشور به تصویب رسید، دارای حق انحصار نشر اسکناس بود. اما سرانجام بر پایه مصوبه مجلس عملیات بانک ملی به دو بخش تقسیم شد و آن بخش که مربوط به حفظ ارزش پول و تنظیم اعتبارها و حق انحصار انتشار اسکناس و پول فلزی می شد به بانک مرکزی ایران واگذار شد. بخش عملیات تجاری و اداره کردن صندوق پس انداز و فعالیت های بانکی از این قبیل مانند سابق بر عهده بانک ملی ایران باقی ماند.

1 دی 1334
ایران به عضویت کنوانسیون ژنو درآمد، این کنوانسیون معاهده ای است که نقش تعیین کننده ای را در ادامه زندگی ساکنان غیرنظامی مناطق بحرانی و اسیران جنگی ایفا می کند.

1 دی 1329
جمعیت زیادی با حضور صدها هزار تن از مردم با دعوت آیت الله کاشانی، به جانبداری از تلاش های مربوط به ملی شدن صنعت نفت در مسجد شاه تهران گرد آمدند.

1 دی 1314
دستورالعمل اجرای غیررسمی قانون کشف حجاب به تمام استان های ایران ارسال شد.

1 دی 1309
دو لایحه درباره تمدید تاریخ رواج پول ریال و تقاضای اعطای مبلغ 50 هزار تومان اعتبار برای هزینه های عمران لرستان با امضای حسن تقی زاده وزیر مالیه، به مهدی قلی هدایت نخست وزیر، ارایه شد.

1 دی 1305
مهدی فرخ معتصم السلطنه رییس حسابداری وزارت امورخارجه، وزیر مختار ایران در افغانستان شد.

1 دی 1303
ارنست هرتسفلد، شرق شناس آلمانی از مرز دزداب وارد ایران و عازم مشهد شد.

1 دی 1302
وزارت امور خارجه ایران با ارسال یادداشتی به سفارت خود در استانبول نوشت که حل اختلاف های مرزی ایران و ترکیه تاکنون به مرحله قطعیت نرسیده است.

1 دی 1294
در منطقه رباط کریم، جنگ شدیدی میان ژاندارم های ایرانی و قوای روسی درگرفت. جمعی کشته و زخمی شدند و عده ای نیز از طرف روس ها به اسارت گرفته شدند.

1 دی 1294
مستوفی الممالک که در پنجم مرداد 1294 هجری خورشیدی به رییس الوزرایی برگزیده شده بود، از مقام خود استعفا کرد و در همان روز عبدالحسین میرزا فرمانفرما شاهزاده قاجاری به وسیله احمدشاه قاجار مامور تشکیل کابینه شد.

1 دی 1290
کشتار مردم تبریز به دست قزاقان روسی صورت گرفت، پس از آن که دولت روسیه به دلیل استخدام مورگان شوستر آمریکایی به عنوان خزانه‏دار کل کشور در ایران، به دولت صمصام‏السلطنه اولتیماتوم داد، مجلس شورای ملی این اولتیماتوم را نپذیرفت و در تبریز میان ماموران نظمیه و سربازان روس، درگیری صورت پذیرفت که به کشته و زخمی شدن تعدادی از دو طرف انجامید.

1 دی 1286
حسینقلی خان نظام السلطنه که در 26 آذر از طرف محمدعلی شاه به رییس الوزرایی منصوب شده بود، یک جلد کلام الله مجید حاوی امضای شاه و سوگند وفاداری وی به مشروطیت را به مجلس تقدیم و کابینه خود را معرفی کرد.
برگرفته از: روزشمار تاریخ معاصر ایران(جلد 1و 4)

انتهای پیام/