در حاشيه مراسم متمرکز چهلم جانباختگان معدن زمستان يورت آزادشهر که در مصلي آزادشهر برگزار شد، خبرنگار ما با چند نفر از اعضاي خانواده هاي اين عزيزان گفتگويي انجام داد. که متن اين گفتگو ها در گزارش آمده است.

به گزارش تيترآزاد، در حاشيه مراسم متمرکز چهلم جانباختگان معدن زمستان يورت آزادشهر که در مصلي آزادشهر برگزار شد، خبرنگار ما با چند نفر از اعضاي خانواده هاي اين عزيزان گفتگويي انجام داد.

علي اکبر برآبادي برادر ابوالقاسم برآبادي فوت شده گنبدي حادثه معدن در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد: از امام جمعه و مسئولين شهرستان آزادشهر بخاطر يرگزاري اين مراسم تشکر مي کنم.

برآبادي در ادامه در خصوص پرداخت ديه و مستمري خانواده برادرش گفت: از 30 ارديبهشت 96 مستمري برقرار شده و اولين حقوق پرداخت شده است. در خصوص ديه نيز بايد بگويم، روال قانوني کار را انجام داده ايم و منتظر پرداخت ديه هستيم.

برادر ابوالقاسم برآبادي جان باخته معدن افزود :آقاي رئيس جمهور در پادگان نوده دستور پيگيري مسکن اين عزيزان را صادر کرد و مسئولين استاني براي مسکن وعده هايي داده اند. در ابتدا قرار شد از مسکن مهر آزادشهر به اين عزيزان خانه اي داده شود، اما با درخواست خانواده ها مقرر گرديد هر مقدار کمکي که قرار است براي مسکن خانواده هاي اين عزيزان پرداخت شود بصورت نقدي باشد تا آنها خود براي مسکن تصميم بگيرند.

وي در ادامه بيان کرد: با صحبتهايي که با فرماندار آزادشهر داشتم، وي اعلام کرد، مصوب شده است تا مبلغ 50 ميليون تومان براي مسکن، همزمان با پرداخت ديه به خانواده جانباختگان پرداخت شود .

برآبادي در خصوص طلبکاري برادر جانباخته خود اعلام کرد: تمام طلبکاري هاي وي پرداخت شده است. تنها در خواست ما از مسئولين، شهيد اعلام کردن اين عزيزان است. اگر شما به سر مزار آنها برويد مي بينيد که هيچ يک از اين قبرها سنگ نشده است، زيرا همه منتظر هستند تا وضعيت شهيد بودن يا نبودن انها معلوم شود.

برادر جان باخته ابوالقاسم برآبادي در خصوص کمکهاي دولتي و مردمي تصريح کرد: از طرف دولت 15 ميليون کمک بلا عوض به ما شده است. بعضي از ارگانها و افرادي که مظلوميت فوت اين جان باخته را درک کردند مبالغي را براي کمک اهدا نموده اند، بطور مثال يک خير از کانادا به هر خانواده جان باخته مبلغ 500 هزار تومان کمک نمود.

در گفتگوي بعدي، همسر محمود گنحي وطن( از جانباختگان آزادشهري معدن) به خبرنگار ما گفت : از زمان فوت همسرم به جز مبلغي که به عنوان کمک براي مراسم تدفين و ختم پرداخت شده، هنوز هيچ مبلغ ديگري پرداخت نشده است.

وي ادامه داد: هنوز ديه، طلبکاري و مستمري پرداخت نشده و هيچ اقدامي صورت نگرفته است و بنده با کوله باري از قرض و ناراحتي از دست دادن همسرم و دو پسر 12 و 6 ساله, زندگي ميکنم.

خانم گنجي وطن افزود: حق و حقوق همسرم در زمان کار ضايع شد، از مسئولين ميخواهم حداقل حق و حقوق فرزندانم از بين نرود.

همسر اين جان باخته خاطرنشان کرد: اميد داريم فوت همسرانمان بعنوان شهادت ثبت شود تا حداقل آينده فرزندانمان در زمينه اشتغال و تحصيل تضمين شود.

وي تاکيد کرد: وعده هاي مسکن، بيمه، مستمري و قولهاي ديگر هنوز عملي نشده است.

در گفتگو با علي شهمرادي  فرزند علي اکبر شهمرادي ( از جانباختگان رامياني معدن آزادشهر) وي در خصوص پرداخت مستمري به آنها، اظهار کرد: امروز اولين حقوق را دريافت کرديم.از طلبکاري سالهاي پيش نيز مبلغي را به ما پرداخت کرده اند ، اما دقيق نمي دانم که آيا اين مبلغ همه طلب پدرم بوده يا خير، در خصوص ديه نيز بايد بگويم، هنوز مبلغي به حساب ما واريز نشده است.

وي ادامه داد: ما از مسئولين تقاضا داريم که ما را رها نکند، ضربه بزرگي به روح و روان خانواده ها خورده است.

شهمرادي در انتها گفت: ما از مسئولين انتظار داريم حداقل اين جانباختگان را شهيد اعلام کنند، در حادثه پلاسکو که 15 نفر از هموطنان عزيز ما جان خود را از دست دادند، رسانه ها و تلويزيون 24 ساعته آوار برداري آنها را پوشش دادند و تا مدتها از آنها مي گفتند که البته کار شايسته اي بود و در آخر نيز مسئولين آنها را شهيد اعلام کردند که به نظر من حق آنها بود. اما در قضيه معدن نه پوشش رسانه اي بود و نه يادي از آنها ، ما انتظار داريم حداقل آنها را شهيد اعلام نمايند.

همسر يکي از جان باختگان معدن زمستان يورت آزادشهر که نمي خواست نامش فاش شود، اظهار داشت: حقوق عقب افتاده همسرم تا سه ماه پرداخت شده است.

وي که صاحب 3 فرزند کوچک است افزود: تاکنون در مورد مسکن هيچ اقدامي صورت نگرفته است. همسرم پيش از فوتش در حال ساخت خانه بود و براي آن وام گرفته بوديم. در حال حاضر مبلغ هفت ميليون تومان اقساط عقب افتاده وام مسکن دارم که بر مشکلات ما افزوده شده است.

همسر اين جان باخته تصريح کرد: از بيمه اين همسرم نيز خبري نشده است و اميد دارم قولها و وعده هاي مسئولين عملي شود.

 وي در پايان يادآور شد:  تمام خانواده ها تقاضا دارند، اين 43 نفر فوت شده در حادثه معدن شهيد اعلام شود تا حداقل فرزندانمان در آينده تضمين اشتغال و تحصيلات داشته باشند.

حميده گنجي خواهر جان باخته معدن زمستان يورت آزادشهر در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: برادرم در زمان حيات خود حداقل حقوق را بعد از چند ماه دريافت مي کرد و اکنون بعد از چهل روز هيچ حقوقي به همسر وي پرداخت نشده است.

خواهر جان باخته ابراهيم گنجي ادامه داد: به خانواده برادرم اعلام شده است ماهانه 900 هزار تومان به آنها پرداخت خواهد شد، سوال ما از مسئولين اين است که، در ابتدا بگويند اين مبلغ از چه زماني پرداخت ميشود و دوم اينکه به نظر آنها آيا اين مبلغ براي امرار معاش يک خانواده بي سرپرست کفايت مي کند؟

وي در پايان گفت: به نظر ميرسد تمام خانواده هاي جان باخته انتظار دارند اين جان باختگان شهيد اعلام شوند تا حداقل تضميني براي آينده فرزندان آنان باشد.

انتهاي پيام/