امروز صبح رئیس شبکه بهداشت شهرستان آزادشهر با اصحاب رسانه و در بیمارستان حضرت معصومه، نشست خبری برگزار کرد.

 به گزارش تیتر‌آزاد، دکتر پرویز گلزاری رئیس شبکه بهداشت آزادشهر در شنست خبری امروز صبح در خصوص عملکرد سال جاری، اظهار کرد: در ابتدای سال ۹۶ طرح بسیج سلامت نوروزی را اجرا کردیم و رتبه نخست استان گلستان را بدست آوردیم. در هفته اول اردیبهشت هفته سلامت را برگزار کردیم و در حادثه معدن به ۸۵ آسیب دیده بصورت درمان سرپایی و بستری خدمات دهی کردیم.

وی ادامه داد: بعد از درمان آسیب دیدگان معدن در خدمت به سلامت روان خانواده ها و کودکان جان باختگان معدن قدم برداشتیم وبا همکاری استان تیم سلامت روان تشکیل دادیم. البته باید اعلام کنم، چند ماه قبل از حادثه معدن، ما از معدن زمستان یورت بخاطر عدم رعایت بهداشت حرفه ای با مدارد مستند شکایت کردیم که دادگاهی نیز شد.

رئیس شبکه بهداشت آزادشهر تصریح کرد: در سال جاری با همکاری بسیج ۱۶ مورد ویزیت و داروی رایگان در روستاهای دور افتاده داشتیم. در شهرستان آزادشهر دسترسی به پزشک همه جایی شده و در روستاها به ازای هر ۳۰۰۰ نفر یک پزشک و به ازای هر ۶۰۰۰ یک ماما داریم. در مدارس ازادشهر نیز برای کلاس اول ابتدایی ویزیت دندانپزشکی و برای کل مقاطع ابتدایی وارنیش فلوراید انجام دادیم.

گلزاری ادامه داد: از ابتدای سال جاری تاکنون، با همکاری بیت رهبری به مادران باردار بی بضاعت روستایی ۶ سبد کالا تحویل دادیم و در تلاش هستیم برای عید نیز سبد کالایی به آنها بدهیم. در سال جاری جان ۲۷ مادر باردار در زمان اداری و جان ۲۶ مادر باردار در زمان غیر اداری نجات داده شد.

وی خاطرنشان کرد: در نزدیکی فلکه ا...، ساختمان جدید شبکه بهداشت با مساحت ۲۲۰۰ متر در حال ساخت است که حدود ۸۵ درصد ان تکمیل شده است. هزینه ساخت این مرکز ۳ میلیارد تومان براورد شده است که ۵۰۰ میلیون تومان را نماینده شهرستان برای خرید تجهیزات متقبل شد که از وی تشکر می کنم. همچنین جا دارد از رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان نیز بخاطر مساعدتهای زیادی که دارند تشکر کنم.

رئیس شبکه بهداشت آزادشهر بیان داشت: در طول هفته گذشته برای کمک به بیماران روستای سیدآباد، مسیر آق امام  و مسافرین مسیر مشهد در روستای قزلجه زمینی برای احداث اورژانس خریداری شد.

 گلزاری گفت: امسال 9 نفر بهورز استخدام کردیم که یک سال و نیم آموزش می بینند و به شهرستان برای خدمت بر می گردند و به روستاها اعزام می شوند.

وی اعلام کرد: به زودی در آزادشهر طرح ارجاع الکترونیک اجرا می شود. پیش از این این طرح در شهرهای آق قلا، علی آباد و بندر ترکمن اجرا شده است. در این طرح پزشک از طریق سامانه ناب دارو را به داروخانه ارجاع می دهد و اگر خودش نتواند بیمار را درمان کند، بیمار را به متخصص ارجاع می دهد و برای او وقت می گیرد.

رئیس شبکه بهداشت در خصوص اقدامات سال 97 این شبکه اظهار کرد: در سال آینده یک خانه بهداشت و یک مرکز جامع سلامت به شهرستان اضافه خواهد شد. در آزادشهر تمام مراکز به غیر از یک مرکز در آزادشهر و یک مرکز در نگین شهر دولتی می باشند.

 گلزاری در خصوص سایت زباله گفت: سایت زباله چند مشکل داشت که بخاطر تهدید بودن برای امنیت عمومی از آن شکایت کردیم. در حال حاضر از لحاظ بهداشتی قسمتی از مشکلات رفع شده و ما کماکان پیگیر حل باقی مشکلات می باشیم. بنده در خصوص امنیت بهداشتی با هیچ کسی رو در بایستی ندارم. در حال حاضر بیشتر مشکلات سایت زباله در حیطه اداره محیط زیست و آب منطقه ای است و امیدوارم بزودی یا این سایت را مکانیزه کنند و یا اینکه آن را جابجا کنند.

وی ادامه داد:در خصوص برخورد با مواد غذایی فاسد باش شدت برخورد می کنیم و به تازگی 600 کیلو مواد فاسد غذایی را معدوم کردیم.

 رئیس شبکه بهداشت آزادشهر اعلام کرد: طرح نوروزی بهداشت محیط از 15 اسفند آغاز شده است و طرح درمان نوروزی از 23 اسفند شروع به کار می کند. با ادارات صنعت، معدن و تجارت ،دامپزشکی و اصناف کشت های بازرسی را داریم. 8 اکیپ در صبح و 2 اکیپ بعد از ظهر بازرسی ها را انجام خواهند داد.

گلزاری ادامه داد: ارگان ها در تمام کارها باید پیوست سلامت داشته باشند. سایت زباله آزادشهر این پیوست را نداشت. در بحث امنیت بهداشتی مردم، ادارات دیگر هم باید با شبکه بهداشت همکاری داشته باشند. مثلا در بحث ورود دام به داخل شهر، شهرداری مسئولیت برخورد را دارد.

وی افزود: مدتی است دست فروشان در دور میدان مرکزی شهر به فروش مواد غذایی تر مشغول هستند. شهرداری باید این دست فروشان را ساماندهی کند. باید مشخص شود که این فرد چه کسی است و بر کیفیت مواد فروشی آن نظارت شود. با دست فروشی که مکان ثابتی ندارد و ما اطلاعاتی از وی نداریم را چگونه باید برخورد کنیم. عده ای می گویند این دست فروشان حق شهروندی دارند، آیا مصرف کنندگان حق شهروندی ندارند.

رئیس شبکه بهداشت در اخر گفت: در عید علاوه بر داروخانه شبانه روزی ، با قرعه کشی بین داروخانه های دیگر، هر شب یک داروخانه را کشیک شب می گذاریم تا مردم به مشکل بر نخورند.

انتهای پیام/