رئیس جمهور گفت: برای ایران مشکلات اجتماعی، سیاسی و حقوقی پیش آوردند که منجر به شکست شد و ملت ایران با قدرت در برابر آمریکا ایستادگی می کند.

به گزارش تیترآزاد به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان از بجنورد ، صبح امروز حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در ورزشگاه شهدای کارگر شیروان با اشاره به روز میلاد امام رضا(ع) گفت: این روز بزرگ را به همه ملت بزرگ ایران و مردم خراسان شمالی و مردم شیروان تبریک و تهنیت عرض می کنم .

وی افزود: ۱۴ ماه است سخت‌ترین تحریم ها را، بزرگترین قدرت اقتصادی سیاسی نظامی علیه ملت ایران داشته است.این تحریم اگر علیه هر ملت دیگری صورت می گرفت از پا در می آمد اما ملت غیور ایران اسلامی ۱۴ ماه است با قدرت در مقابل آنها ایستادگی کرده است .

روحانی ادامه داد: در هر مسیری که آمریکایی‌ها پیش‌ رفتند، شکست خوردند‌. در سازمان ملل، در آژانس بین‌المللی اتمی هیچ کشوری از دنیا به ادعای آنان اعتماد نکرد. تمامی کشورها در مجامع بین‌المللی از ملت ایران حمایت کردند. در دادگاه بین‌المللی لاهه، در مرحله اول آمریکا محکوم شده و در سوریه و یمن نیز شکست خورده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه اگر کسی امروز ادعا کند ملت ایران در سایه این فشارها در اراده‌اش تزلزل ایجاد شده، این سخن ناروا و دروغ است، ادامه داد: امروز هیچ کس نمی‌تواند مدعی شود که دولت و نطام ناکارآمد است و این سخنی ناصحیح است. ما در کشور مشکل داریم و در شرایط بسیار سختی هستیم، ولی دست به دست هم داده و از مشکلات عبور می‌کنیم. ما با آمار می‌گوییم که از مشکلات عبور کرده‌ایم. در این ۱۴ ماه با فشار تحریم بدهی خارجی ما کاهش یافته است.

وی افزود: در سال ۹۶، ۱۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون بدهی داشتیم و امروز ۹.۵ میلیار بدهی داریم. حدود ۲۵ درصد کاهش بدهی خارجی داشتیم. علی‌رغم سختی به سمت بیگانگان دست دراز نکرده‌ایم. مخارج را تامین کردیم.

روحانی تصریح کرد: در طول این یک سال اشتغال و بیکاری افزایش نداشته است. برای رفع بیکاری همه باید تلاش کنیم. از سال گذشته بیکاری در کشور ۲ درصد کاهش داشته و ۳۲۱ هزار اشتعال از بهار پارسال به بعد ایجاد شده است که باید از همه برای این موضوع تشکر کنیم.

وی خاطرنشان کرد: مردم امسال در سیل بنیان کن در کنار هم قرار گرفتند و با حول و قوه الهی و تلاش همگانی کاری شد که بسیاری از مردم به خانه‌ها بازگشتند و باقی مردم نیز تا پایان سال به خانه‌ها باز می‌گردند. از تمام دستگاه‌ها و مردم و نهاد‌ها در این شرایط بسیار سخت، سپاسگزارم. ما سختی داریم، اما دل‌مرده نیستیم. سختی داریم، اما روحیه بلندی در برابر دشمنان داریم. در تمام شرایط در کنار هم هستیم و همه برادر هستیم.

روحانی خطاب به مردم استان درباره پروژه‌های این سفر٬ گفت: خادمان دولت امروز ۱۰ هزار و پانصد میلیارد تومان پروژه در استان افتتاح می‌کنند. امروز یک طرح بزرگ اقتصادی و صنعتی در جاجرم افتتاح می‌شود که بیش از ۱۰۰۰۰ میلیارد تونان سرمایه‌گذاری شده و بزرگ‌ترین طرح آلومینیوم کشور در این استان افتتاح می‌شود. در برق و آب نیز پروژه‌های بزرگی افتتاح می‌شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه سد و کانال‌های انتقال آب در منطقه سد چندیر امروز افتتاح خواهد شد، گفت: در سایه این سد آبرسانی به سی روستا با جمعیت ۲۱ هزار نفر و آبیاری ۵۶۰ هکتار و آشتغالزایی ۲۵۰۰ نفر تامین می‌شود.

وی در ادامه با بیان برخی مصوبات این سفر برای مردم خراسان شمالی٬ بیان داشت: در این سفر دولت تصمیم گرفته ۸۱۱ میلیارد تومان طرح و پروژه را در خراسان شمالی آغاز کند. در سفر قبلی در سال ۹۴ قول‌هایی در راستای اجرای پروژه‌ها داده شد که بخشی از آن‌ها انجام شده و بخشی دیگر نیمه کاره است، اما مقدار اعتباری که در سفر سال ۹۴ برای خراسان شمالی در نظر گرفته شده بود ۶۲۵ میلیارد تومان بود که به جای آن ۷۸۰ میلیارد تومان در جهت اجرای پروژه‌ها و مصوبات به خراسان شمالی پرداخت شده است، اما همچنان بخشی از پروژه‌های سفر گذشته ناقص است که امیدواریم در این سفر تکمیل شود.

روحانی افزود: با توجه به جلسات هیئت دولت مطلع شدیم که دو پروژه در خراسان شمالی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و مطالبه عمومی مردم این استان به شمار می‌رود که این وعده را می‌دهیم که تا پایان دولت دوازدهم این دو پروژه به طور کامل اجرایی شود.

رئیس‌جمهور از تخصیص اعتبار ۴۰۰ میلیارد تومانی در راستای تکمیل پروژه‌های راه و راه آهن خراسان شمالی خبر داد و بیان داشت: در این سفر به ۲۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل بزرگراه بجنورد به گرگان اختصاص داده ایم که هم برای مردم استان و هم زائرین علی بن موسی‌الرضا (ع) از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی ادامه داد: دیگر پروژه‌ای که برای خراسان شمالی اهمیت دارد، راه آهن است که اولین بخش آن این است که راه آهن از جوین به اسفراین متصل شود که برای تکمیل این پروژه هم ۲۰۰ میلیارد تومان اختصاص داده‌ایم. همچنین در راستای رفاه حال ورزشکاران استان و تکمیل استادیوم‌های خراسان شمالی ۷ میلیارد تومان در این سفر مصوب شده است.

رئیس جمهور در پایان اضافه کرد: مجموع اعتباراتی که در این سفر اعم از دولتی، صندوق ملی، نهاد‌های غیردولتی، بخش ارزی و ریالی به طور کلی پنج هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان خواهد بود و این نشان از اهمیت استان و مردم خراسان شمالی در نگاه دولت دارد.

انتهای پیام/