لنزیاب لیزری RU-۱۵ قابلیت آن را دارد تا موقعیت انواع دوربین‌ها و تجهیزات اپتیکی لیزری و حرارتی و تک تیراندازها را کشف کند.

به گزارش تیتر آزاد به نقل از خبرگزاری تسنیم، امروزه استفاده از دوربین های لیزری و دید در شب امری متداول در یگان‌های نظامی است. اما شاید استفاده از این نوع دوربین‌ها بیشتر بین تک تیراندازها و فرماندهان متدوال باشد.

این دوربین‌ها از آنجایی که قابلیت رصد مسافت‌های بیشتری نسبت به دوربین‌های عادی را داشته و از سویی قابلیت استفاده در تاریکی مطلق و شرایط بد جوی را دارند، برای تک‌تیراندازها و فرماندهان نظامی و همچنین سامانه‌هایی که نیاز به هدفگیری دقیق دارند مورد استفاده بیشتری دارند.

اما در مقابل این دوربین‌ها تجهیزاتی هم برای کشف دوربین‌های حرارتی و لیزری ساخته شده است که به یگان‌های نظامی این قابلیت را می‌دهد تا درصورتیکه نیروی طرف مقابل آنها از دوربین حرارتی یا لیزری استفاده می‌کند، موقعیت او را کشف کنند. استفاده از چنین تجهیزاتی به ویژه برای پیداکردن موقعیت تک‌تیراندازهای دشمن که از استتار مناسبی هم استفاده می‌کنند بسیار موثر است.

صنایع دفاعی جمهوری اسلامی ایران که توانایی ساخت انواع دوربین‌های حرارتی و لیزری برای کابردهای متفاوت را دارد، موفق به ساخت دوربینی شده است که می‌تواند دوربین‌های حرارتی و لیزری دشمن را هم کشف کند.

دوربین لنزیاب لیزری RU-15 قابلیت آن را دارد تا در طیف 830 نانومتر، انواع دوربین‌های فعال و غیر فعال را تا فاصله 1500 متری کشف کند.  این دوربین می‌تواند با زوم 34 برابر خود موقعیت جغرافیایی هرگونه دوربین و تجهیزات اپتیکی مخفی شده لیرزی و حرارتی( مانند موشک انداز‌های ضد زره، سامانه‌های مراقبت اپتیکی و ....) و یا تک‌تیراندازها را کشف کند.

امواج ارسالی از سوی این دوربین در برخورد با سطوح  مورد استفاده در لنز تجهیزات اپتیکی، به صورت یک لکه رنگی روی صفحه نماش لنزیاب RU-15 به نمایش در می‌آید و موجب کشف موقعیت دشمن می‌شود.

وزن این دوربین 2/5 کیلو گرم و اندازه آن 10*21*26 سانتی متر است. دوربین لنزیاب لیزری RU-15 در دمای منفی 30 درجه تا مثبت 50 درجه سانتیگراد قادر به فعالیت است و از یک باتری قابل شارژ با مداومت کاری 110 دقیقه برخوردارد است.

کاربری آسان، قابلیت نصب روی سه پایه، استفاده از تکنولوژی OLED و دارا بودن استاندار نظامی MIL-STD-810F از دیگر قابلیت‌های این دوربین است.


لنزیاب RU-15 نصب شده روی سه پایه


لنزیاب RU-15


نمونه‌ای از نحوه عملکرد لنزیاب RU-15

انتهای پیام/