مدیر پایگاه جهانی برج قابوس گفت: از محل اعتبارات استانی مبلغ ۱۱ میلیارد ریال برای فعالیت‌های عمرانی و محوطه‌سازی برج قابوس در سال ۹۷ اختصاص یافت.

به گزارش تیتر آزاد به نقل از خبرگزاری تسنیم، عبدالمجید نورتقانی صبح امروز در جشن روز گنبد در محوطه برج قابوس اظهارداشت: از محل اعتبارات استانی مبلغ 11 میلیاردریال برای اجرای فاز دوم پروژه ساماندهی محوطه جدید آزاد شده تخصیص یافته که در حال انجام است.

وی افزود: تلاش داریم تا با همکاری شهرداری و شورای شهر آن قسمت از محوطه برج قابوس که آزادسازی نشده را ساماندهی کنیم. هرچند طبق اسناد ملی این محدوده باید آزاد شود و این امر نیازمند تخصیص بودجه تملک است.

مدیرپایگاه جهانی برج قابوس بیان داشت: امسال با همکاری شهرداری و شورای اسلامی شهر، خیابان قسمت جنوبی این اثر تاریخی از ابتدای حافظ شمالی تقاطع شریعتی تا درب ورودی آن و خیابان ملت سنگ فرش شده و به مسیری برای پیاده‌ها تبدیل می شود.

وی ادامه داد: برج قابوس پردیس آینه تمدن اسلامی و شاهکاری از عصر طلایی جهان اسلام در قرون سوم و چهارم هجری قمری است.

منصور طعنه گنبدی، شهردار گنبدکاووس با اشاره به ثبت جهانی برج قابوس در 10 تیر ماه 91 اظهارداشت: این اثر پانزدهمین اثر ثبت جهانی در یونسکو است.با توجه به ثبت جهانی این اثر متاسفانه عایدات و منافعی متوجه‌ این اثر از طرف یونسکو نشده است.

وی با اشاره به تائید گنبدکاووس به عنوان شهر خلاق افزود: در سال 96 بیش از 200 شهر از کشور کاندید شهر خلاق شدند.با بررسی و بازدیدهای به عمل آمده توسط نماینده سازمان شهرداری‌ها و امور بین‌الملل وزارت کشور، 36 شهر به مرحله کشوری راه یافته و از این تعداد 11 شهر به عنوان شهر خلاق ملی که گنبدکاووس یکی از آنها بود، تایید شدند.

شهردار گنبدکاووس بیان داشت: از ‌بین 11 شهر، 3 شهر خلاق برگزیده به یونسکو معرفی شدند.گنبدکاووس نیز طرح‌های خود را برای تائید جهانی به یونسکو ارسال کرد که در روز گذشته ایمیلی مبنی بر تائید گنبدکاووس به عنوان شهر خلاق دریافت شد.

وی درباره عوارض نوسازی شهروندان ادامه داد: در کنار جشن روز گنبد، امشب سومین دوره ‌جوایز شهروندان خوش حساب عوارض نوسازی شهرداری برگزار می‌شود. در سال 97 از تعداد 56 هزار و612 مکان تجاری و مسکونی ثبت شده، تعداد 19 هزار و 130 واحد به عنوان‌ شهروندان خوش حساب عوارض خود را پرداخت کردند.

طعنه گنبدی گفت: درآمد شهرداری از محل عوارض منازل مسکونی یک میلیارد و 318 میلیون تومان و محل تجاری 574 میلیون و 387 هزارو763 تومان بوده است.

انتهای پیام/