یک نخبه ترکمن صحرا گفت : در مقابله با مخاطرات محیطی کمتر با ابعاد توسعه پایدار پرداختیم و صرفا جهت تزئین همایش ها عنوان توسعه پایدار را به آن می دهیم .

به گزارش تیتر آزاد به نقل از گلستان ما ؛ دکتر محمد میرزاعلی نخبه ترکمن اهل استان گلستان در گفت و گو با خبرگزاری علم و فناوری اظهارکرد: در بحث مساکن روستایی کتاب خیلی کم وجود دارد و نگاه ها نیز کاربردی و دارای عمق فکری نبوده و عمده تلاش های دولت به حوزه مسکن عشایری و روستایی ضربتی بود .

میرزاعلی افزود : در مقابل این موضوع مقاوم سازی و بهسازی در مقابله با مخاطرات طبیعی محیطی انجام شده و کمتر به ابعاد توسعه پایدار پرداختیم در حالیکه برای همایش های خودمان صرفا برای اینکه آن را پربار تر نشان دهیم عنوان توسعه پایدار به آن می دهیم .

این کارشناس معماری روستایی اضافه کرد : خانه روستایی در نگاه اول ساده است اما به طراحی که می رسیم، مساکن روستایی سخت تر از منازل شهری است چون در مساکن شهری مکان استراحت و .. داریم اما در روستایی باید برای دام و طیور و انباری و آذوقه و ... جانمایی کرد .

مدیر و دبیر منتخب شورای راهبردی گروه ساختمان بسیج مهندسین گنبدکاووس ادامه داد : کارکردها در این زمینه متفاوت است ، در مساکن شهری الگوهای زیستی بکارگرفته می شود اما در خانه های روستایی علاوه بر آن کارکردهای معیشت و تامین معاش را داریم .

میرزاعلی یادآور شد : در بررسی سوابق پژوهشی و علمی سازمان نظام مهندسی استان گلستان بین سالهای 93 تا 96 بنده به عنوان پژوهشگر برتر انتخاب شدم و لذا سعی کردم تمام اهتمام خودم برای حل مشکلات مردم بکار گیرم .

وی تصریح کرد : معماری روستایی و عشایری تخصص اصلی من است و چون منطقه گنبد کاووس دارای عشایر است و بخشی از ترکمن ها نیز بصورت کوچ زندگی می کنند دوست دارم برای آنها راهبردهای جالبی از زندگی ترسیم کنم .

میرزاعلی که دارای بیش از 50 مقاله در سطح ISI و علمی و پژوهشی با رتبه isc و مقالات علمی و ترویجی و کنفرانس های بین المللی خارجی و همایش های داخلی را در کارنامه خود دارد ، افزود : کتاب مساکن روستایی و عشایری ایران توسط بنده نوشته شده و انتشارات جهاد دانشگاهی نیز آن را منتشر کرده است .

این نخبه ترکمن صحرا بیان کرد : در این کتاب سعی کرده ام بهترین سرفصل ها را انتخاب کنم و حتی نقاطی از استان گلستان را به عنوان مثال آورده ام تا عمق مطلب بهتر درک شود .

میرزاعلی که مدرس روش تحقیق و مقاله نویسی مرکز جهاد دانشگاهی است ، گفت : قطعا حضور سازمان بسیج علمی ، پژوهشی و فناوری می تواند کمک کند تا یک انسجامی بین گروههایی که فعالیتهای علمی پژوهشی انجام می دهند بوجود آید .

گفتنی است محمد میرزاعلی متولد سال 1363 شهرستان گنبد کاووس در شرق استان گلستان می باشد . او همچنین دانشجوی ممتاز علمی در هر سه مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری و دانشجوی ممتاز کشوری در سال 88 و از اعضای تیم اجرایی اولین همایش ملی معماری روستایی کشور دانشگاه شهید بهشتی تهران است .

طی مراسمی در گرگان از این نخبه استانی توسط سازمان بسیج علمی ، پژوهشی و فناوری استان گلستان تجلیل شد .

انتهای پیام /