در حالی که کارشناسان حذف کامل نفت ایران از بازار را عملی نمی دانند یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا به طور ضمنی اذعان کرد دولت ترامپ ممکن است معافیت هایی برای مشتریان نفت ایران در نظر بگیرد.

به گزارش تیتر آزاد به نقل از خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، در حالی که واشنگتن خود را برای وضع تحریم ها علیه ایران در ماه نوامبر آماده می کند، یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا گفت، این کشور آماده کار با کشورها به صورت مورد به مورد برای کمک به آنها جهت کاهش واردات نفت از ایران است. این اظهارات نشان می دهد که دولت ترامپ ممکن است معافیت هایی برای مشتریان نفت ایران در نظر بگیرد.

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا این هفته گفته بود، کشورها باید از ماه نوامبر خرید نفت از ایران را به صفر برسانند و بعید است معافیتی در کار باشد.

یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا گفت: «تمرکز ما کار با کشورهای وارد کننده نفت از ایران است، تا بیشترین تعداد از آنها را تا 4 نوامبر به توقف خرید از ایران وادار کنیم... ما به صورت مورد به مورد آماده کار با کشورهایی هستیم که در حال کاهش واردات نفت خود از ایران هستند.»

مقامات ارشد دولت ترامپ این هفته به کشورهای اروپایی سفر کرده اند و قرار است از آنجا به خاورمیانه و آسیا بروند تا کشورها را برای کاهش خرید از ایران تحت فشار قرار دهند. واشنگتن امیدوار است بتواند تهران را برای انعقاد یک توافق جدید هسته ای به پای میز مذاکره بکشاند.

این مقام وزارت خارجه آمریکا افزود: «ما در مورد تلاش هایمان برای فشار بر ایران جدی هستیم.»

مقامات دولت آمریکا همچنین گفته اند، هفته آینده به عربستان و دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس فشار خواهند آورد تا اطمینان یابند که هنگام اجرای تحریم های ایران، نفت کافی به بازار جهانی عرضه می شود.

انتهای پیام/