Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentJComments has a deprecated constructor in /home/titreazad/domains/titreazad.ir/public_html/plugins/content/jcomments/jcomments.php on line 25

این سایت در راستای آگاه سازی افکار عمومی٬ از اخبار و مسائل روز شهرستان آزادشهر٬ استان گلستان٬ کشور و دنیا فعالیت می کند. 

لازم به ذکر است که مدیریت این سایت فرا جناحی کار می کند و به هیچ حزب یا گروهی  و با هیچ اداره٬ سازمان یا ارگانی وابسته نیست و وابستگی ندارد.

موقعیت جغرافیایی آزادشهر؛

محل تلاقی مسیر ارتباطی ۳ شهر بزرگ گنبد کاووس و گرگان و شاهرود بوده و مسیر ارتباطی شمال کشور به مشهد از این شهر می‌گذرد.

به نحوی که از شمال به شهرستان گنبد کاووس، از غرب به مرکز استان (گرگان)، از شرق به شهرستان مینودشت و استان خراسان واز جنوب هم به شهرستان شاهرود و استان سمنان محدود می‌شود.

گرچه شواهد تاریخی بازمانده اندکند، اما می‌توان انتظار داشت به سبب همین موقعیت تاریخی از دیرباز آزادشهر محل سکونت بوده باشد؛ خاصه از آن رو که در نزدیکی آن امام زاده و زیارتگاه است و اصولاً چنین زیارتگاهی در اماکن مسکونی بنا می‌شود و محل اجتماع است.

به نظر می‌رسد آنجاها که در متون تاریخی کهن از «دروازهٔ جرجان» یاد می‌شود، اشاره به نام روستایی باشد که هسته‌ای اولیهٔ همین آزادشهر کنونی است. مثلاً گفته شده است که محمد بن جعفر صادق، فرزند امام ششم شیعیان در «باب جرجان» کشته، و به خاک سپرده شد.

 

تاریخچه شهر؛

نام قدیم این شهر "قره تکن" می باشد که قریه ای کوچک بوده و گسترش می یابد. نام آن ترکی است زیرا آبادکنندگان آن ترک بوده اند - قره به معنی سیاه و تکن هم به معنای تلو میباشد.

بعدها در زمان رضا شاه پهلوی اول نام این شهر را «شاه‌پسند» می نامند؛ گفته می‌شود در اوایل حکومت رضاشاه وقتی وی از این منطقهٔ خوش آب وهوا و جنگلی عبور مینموده ضمن آنکه دستور احداث یک پاسگاه ژاندارمری را در این محل -که اکنون در میدان مرکزی شهر قرار گرفته است می‌دهد و ازین پس این محل را شاه پسند نامیدند و کم کم رو به توسعه نهاد.

پس از انقلاب ۵۷ نام این شهر به آزادشهر تغییر یافت. جمعیت شهر آزادشهر در سال ۱۳۹۰، برابر با ۵۰٬۳۷۴ نفر بوده‌است.

از مراکز گردشگری و باستانی این شهرستان می توان بقعهٔ امامزاده محمد بن زید ( آق امام )، روستای فارسیان،پارک جنگلی و پارک زیتون تپه را نام برد آزادشهر در کنار جاده بین‌المللی و در برخورد جاده‌های گرگان (تهران) - شاهرود - مشهد قرار گرفته است.

جمعیت این شهرستان در سال ۱۳۹۶ (شمسی)، حدود ۱۰۲ هزار نفر است . از مراکز گردشگری و باستانی این شهرستان می توان پارک جنگلی وآبشار لاشو، بقعهٔ امامزاده محمد بن زید ( آق امام )، پارک تفریحی و گردشگری زیتون که در جنوب شهر بر فراز کوه زیتون قرار دارد می توان نام برد.

شهردار فعلی آزادشهر علی اصغر منصوری می باشد.

در حال حاضر از قومیت های مختلفی در این شهر زندگی میکنند که این شهر را به شهر72 فرقه مشهور کرده است. به هر حال اکثریت کنونی این شهرستان را ترکان موسوم به قزلباش و فارسهای با لهجه کوهستانی تشکیل می دهند.

 

مدیر مسئول این سایت سید مصطفی میرعرب رضی می باشد. وی از نقد و انتقاد سازند شما استقبال می کند.

شماره تماس: 09157011667

پست الکترونیک: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

و 

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

انتهای پیام/