چند صباحی است تنور دوگانه سوز ژست های روشنفکری در سراسر دنیا داغ داغ شده است. از چالش آب یخ گرفته تا چالش تماشای فیلم و خواندن کتاب و ... پیشنهاد می شود یک بار هم که شده ما یک چالش پست مدرن در دنیا راه بیاندازیم. مثلاً به جای آب یخ، روی سرمان آجیل بریزیم.

به گزارش تیتر آزاد، شاید شما هم با دیدن این عنوان گمان بردید که در این گیر و دار خاک گرفتگی هوا، گرانی مرغ با وجود پر بودن انبار ها، صادرات شکر وارداتی و معضل رودربایستی با مولتی میلیارد های یارانه بگیر، ما قصد داریم آجیل و صنعت خشکبار مملکت را زیر سوال ببریم و به چالش بکشیم.
نه این طور نیست چرا که اساساً آجیل خودش مشکل گشا است و اسناد این مدعی نیز هم موجود است. تازه به منظور افزایش کارآیی آجیل در حل مشکلات و مناقشات، کلی آجیل هم سفارش داده اند از آن طرف آب بیاورند که جنس جور شود. اصل خبر به روایت جراید...
مصطفی احمدی ، رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار کشور گفت:«در بازار آجیل ایران، تخمه مرمری و بادام زمینیِ چینی، بادام هندیِ سریلانکایی و هندی، مغز بادام و تخمه آفتابگردانِ مکزیکی و کانادایی و گردوی شیلیایی وجود دارد.» ( به نقل از ایسنا)
ملاحظه فرمودید. دور دنیا با یک ظرف آجیل؛ در واقع «بنشین و سفر کن که به غایت نیکوست» همین جاست!
حالا اگر مردم به فکر سلامتی و تناسب اندام شان هستند و به بهانه قیمت بالای آجیل از مصرف آن سر باز می زنند، مسئله علی حده ای است و چاره دارد.
چرا که در ماه های اخیر دولت با 7 فرمول پیچیده ریاضیات افسار تورم را مهار کرده است و تورم هم فعلاً در حال دست و پا زدن است و هر از گاهی پس لگد می زند که در قیمت برخی اجناس تاثیر می گذارد.
ولی در مجموع نگرانی خاصی بابت تورم و گرانی نیست و اثرات کاهش آن بعداً با شیب ملایم چند درجه در زندگی مردم نمود پیدا خواهد کرد. در ثانی هر چیزی چاره ای دارد و اگر مصرف آجیل به پائین حد خود در مقایسه با سال گذشته رسیده است اصلاً جای نگرانی نیست. فلذا بر اساس شیوه مالوف و رسم معهود چند رهنمود ارزنده و مدبرانه در این خصوص ارائه می کنیم:
الف) اجرای طرح «سلام تخمه» در سینما ها: قبلاً ملت به عشق تخمه شکستن به سینما می رفتند. باور کنید اگر بازیافت در گذشته اختراع شده بود، با پوست تخمه هایی که آخر شب با وانت بار از سینما ها بیرون می بردند می شد سوخت چهار تا نیروگاه حرارتی را تامین کرد! اما بعد از ممنوعیت شکستن تخمه در سینما، این صنعت هم با رکود مواجه شد.
فلذا پیشنهاد می شود به منظور احیای مجدد صنعت سینما و آشتی مردم با سینما، شکستن تخمه در سینما ها آزاد شود تا هم آجیل به سبد خانوار خانواده برگردد و هم سینما یک رونقی پیدا کند.
ب) پرداخت آجیلانه: هر چند مردی که بابت هر چیز رایانه می داد الان رفته و نیست ولی پیشنهاد می شود به منظور ترغیب و تشویق مردم به مصرف آجیل، بعد از حذف یارانه 10میلیون یارانه بگیر ثروتمند، بخشی از این پول به آجیل شب خلق الله عید اختصاص یابد.
پ) چالش آجیل: چند صباحی است تنور دوگانه سوز ژست های روشنفکری در سراسر دنیا داغ داغ شده است. از چالش آب یخ گرفته تا چالش تماشای فیلم و خواندن کتاب و ... پیشنهاد می شود یک بار هم که شده ما یک چالش پست مدرن در دنیا راه بیاندازیم. مثلاً به جای آب یخ، روی سرمان آجیل بریزیم. آن هم نه یک ظرف بلکه یک نصف گونی! در ضمن به جای اینکه سه نفر را به چالش دعوت کنیم، ده پانزده نفر را به چالش بکشیم. با این ترفند آمار مصرف آجیل عین شرکت های هرمی روند صعودی پیدا می کند.
در این صورت نه تنها آجیل های نم گرفته، تاریخ مصرف گذشته و چند بار بو داده به فروش می رسند، بلکه ممکن است مجبور شویم دوباره از این کشورها آجیل وارد کنیم و باب مراوده باز شود. خدا را چه دیدید؛ یک وقت دیدید این کشور ها هم مشتری شکر های وارداتی ما شدند و آنها را با آجیل تاخت زدند! / گلستان ما
نویسنده : وحید حاج سعیدی
انتهای پیام/