کشور ایران جزء کشورهای کم آب دنیا می باشد و چند سالی است که کم آبی در کشور به مشکل جدی ای بدل شده است. با این وجود برخی از هموطنان به صرفه جویی در مصرف آب اهمیتی نمی دهند.

 به گزارش تیتر آزاد ، با توجه به اینکه، در برخی از شهرهای استانهای شرقی و جنوبی کشور، آبرسانی به هموطنان ما با تانکر انجام می شود، در شهرستان آزادشهر عده ای در مصرف این مایه زندگی اسراف می کنند. در متن زیر گزارش خبرنگار ما از وضعیت مصرف آب در آزادشهر را برای شما آورده ایم.

 در روزها و شب های گذشته که برای خرید از منزل بیرون رفتم، افرادی را دیدم که با آب شرب مشغول به شستن ماشینهای خود بودند. با آنها که از کم آبی کشور و چرایی اسراف آب صحبت می کردم، با نگاه های متفاوتی مواجه می شدم. عده ای با طلب به سمت بنده نگاه گرده و بنده را از گرفتن عکس پشیمان می کردند. عده ای مدعی بودند که چند ماهی است ماشین خود را نشسته بودند و امروز اولین بار است و عده ای ... .

3

این بی توجهی برخی ها باعث شد تا کشت و گذاری در سطح شهر انجام داده و وضعیت مصرف آب را مورد بررسی قرار دهیم.

در اولین سوژه به لوله ی آبی برخوردیم که آب زیادی از آن بیرون می آمد. به گفته مردم محلی این آب حدود ۲۰ روز یکسره در حال خروج از چاه بود. با تحقیقات بیشتر متوجه شدیم که این آب تمیزی که به جوی می ریزد برای آبیاری زمینهای کشاورزی اطراف شهر است !

1

نکته قابل توجهی که باعث تعجب ما شد، ریختن آب تمیز چاه در جوب آبی بود که در آن، برخی از مردم بی قانون شهر آب حمام و آب آشپزخانه خود را رها می کنند و در انتهای شهر بوی تعفنی را ایجاد کرده است!

در ادامه به بررسی میزان مصرف آب برای استحمام توسط شهروندان پرداختم و متوجه شدم برخی از شهروندان، آب شرب را در تمام زمان حضور خود در حمام باز می گذارند، حدود ۳۰ الی ۶۰ دقیقه !

وضعیت مصرف آب در زمان ظرف شستن و مسواک زدن نیز وضعیت مشابهی همچون زمان استحمام داشت. 

در گلایه های مسئولان جهاد کشاورزی شهرستان ، ایجاد چاه های غیر مجاز در زمینهای کشاورزی نیز به وفور به چشم می خورد.

برخی ها نیز از آب شرب برای شستن حیاط و فرش استفاده می کردند!

این تضادهای بین رفتار و گفتار مردم در مصرف آب و همدردی با مردم استانهای جنوبی کشور باعث شد تا بنده یاد ضرب المثل محلی ای بیفتم که می گفت: اگر بخواهی تا صبح برایت گریه می کنم، اما از من تقاضای کمک کردن نداشته باش!

استفاده زیاد آب در هنگام شستشو، استفاده از آب شرب در شستن ماشین و همه و همه بخاطر فرهنگ غلطی است که در بین مردم نهادینه شده است و مصرف درست آب باید فرهنگ سازی شود.

البته شاید اگر به شرستانهای دیگر کشور نیز رفته و مصرف آب شرب توسط مردم را مورد بررسی قرار دهیم، با شرایطی مشابه با شرایط مصرف آب در آزادشهر مواجه بشویم. زیرا همواره عده ای هستند که با فرهنگ صحیح مصرف آب آشنا نیستند و به علت پرداخت هزینه آب مصرفی، به خود اجازه می دهند تا هرگونه که دوست دارند از این نعمت الهی استفاده کنند.

 متاسفانه عده ای در کشور ما دچار بیماری نارسیسم یا خود شیفتگی شده اند و توجهی به دیگران ندارند. این افراد تا زمانی که شرایط زندگی آنها بر وقف مراد باشد، اهمیتی به درد و رنج دیگران نمی دهند. نکته جالب توجه در خصوص برخی از این بیماران، تلفیق بیماری نارسیسم و تب روشنفکری می باشد. این افراد در فضای مجازی به همدردی با دیگران می پردازند و در فضای حقیقی بر اساس اصل خودشیفتگی رفتار می کنند.

اگر موضوع را مورد بررسی دقیق قرار دهیم، شاید بشود علت بروز این بیماری در برخی از هموطنان را دوری از قوانین اسلامی و نزدیکی به فرهنگ غربی دانست. 

دوری از دستورات دینی که توجه به همنوع در آن جزء حسنات شمرده می شود و در بیانات ائمه اطهار در این خصوص می خوانیم، آنچه برای خود می پسندید برای دیگران نیز بپسندید و آنچه برای خود نمی پسندید برای دیگران نیز نپسندید.

در آخر باید گفت، بهتر است به عقب و به اسلام برگردیم تا مشکلات ایجاد شده بخاطر موقعیت جغرافیای کشور و تحریم های کشورهای استکباری را بر طرف و بی اثر کنیم.

انتهای پیام/