Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentJComments has a deprecated constructor in /home/titreazad/domains/titreazad.ir/public_html/plugins/content/jcomments/jcomments.php on line 25

دراین گزارش به بررسی چگونگی این رخداد و عوامل موثر در آن پرداخته است .

 به گزارش تیترآزاد ، شرکت پرهام با طرح مشارکت اقتصادی در خرید و فروش خودروهای داخلی با سرمایه گذاری به مبلغ یکصدوهفتادوپنج میلیون ریال و پرداخت سود قطعی بیست میلیون ریال در پنجاه و پنج روز جذابیت زیادی را برای سرمایه گذاران ایجاد کرده بود . در این گزارش به علت های وقوع این رخداد می پردازیم.

علت اول ، سادگی و طمع مردم همواره علت اصلی هر کلاهبرداری می باشد . از آنجا که این شرکت سود ماهیانه حدود شش درصد معادل هفتاد و دو درصد سود سالیانه به سرمایه گذاران پرداخت می کرده است لذا هیچ سرمایه گذاری به راحتی از کنار چنین سود بالایی بی تفاوت عبور نخواهد کرد .

توجیح اول این شرکت در پرداخت این مبلغ به عنوان سود سرمایه گذاری ، خرید خودرو با قیمت پیش فروش نقدی و فروش آن به قیمت آزاد بوده است و در جواب به این سوال که سود شرکت چگونه خواهد بود بیان نموده بودنند که شرکت سایپا در ازای فروش تعداد زیاد خودرو به شرکت جهت بازاریابی (هر ده ماشین ) یک ماشین بصورت رایگان واگذارمی نماید.

توجیح دوم این شرکت ، سرمایه گذاری سرمایه اعضا در تجارت واردات و صادرات بوده است .

در بررسی تیتر آزاد و استعلام شفاهی از نمایندگی سایپا مشخص شد که میانگین سود مشارکت دو ماهه شرکت سایپا بیست وپنج درصد سالیانه می باشد و این شرکت به هیچ عنوان پرداخت حق بازاریابی به این صورت را نداشته است .

روش کار این شرکت اعتماد سازی از طریق پرداخت سود به سرمایه گذاران ابتدایی از حساب خود و پرداخت سود به دیگرسرمایه گذاران با استفاده از پول های واریزی سرمایه گذاران جدید بوده است .لازم به ذکر است که بیشتر افراد سود خود را نیز سرمایه گذاری کرده بودند . 

علت دوم ، تایید شرکت و نحوی سرمایه گذاری این شرکت توسط برخی از مسولین علت دیگری بر اعتماد مردم به کلاهبرداران بوده است .

علت سوم ، حضور این شرکت در برنامه های خیریه و کمک های بلاعوض قابل توجه به موسسات خیریه نیز از علل این اعتماد همگانی بوده است .

علت چهارم ، مدیر عامل این شرکت به عنوان یکی از سرمایه داران خوشنام شهرستان آزادشهر مورد تایید عموم بوده است .

با توجه به علت های ذکر شده و توجه به این موضوع که سرمایه گذاران تحقیقات لازم را بخاطر اعتماد عمومی به مدیر این شرکت انجام نداده اند این کلاهبرداری بزرگ صورت گرفته است . حال این سوال مطرح می شود آیا با توجه به تکراری بودن شیوه کلاهبرداری ها آیا مسولین نباید صلاحیت شرکت هایی را که سرمایه ی زیادی از افراد را در اختیار دارند مورد بررسی قرار داد و صحت وسقم توجیحات اقتصادی آنها را تایید نمایند !؟!

 انتهای پیام/